Udruženje za zdravlje i životnu sredinu (HEAL) poziva gradske vlasti da očiste vazduh u Srbiji, kao deo kampanje „Skini masku mome gradu” pokrenute na Svetski dan borbe protiv astme 2017. godine.
„Skini masku mome gradu“ je globalna inicijativa lekara, medicinskih sestara, javnih zdravstvenih radnika i udruženih profesionalaca iz područja zdravstvene nege, koji su posvećeni poboljšanju kvaliteta vazduha i smanjenju emisije štetnih gasova u našim gradovima. Ona poziva sve gradove da se pridržavaju smernica o kvalitetu vazduha Svetske zdravstvene organizacije i da usvoje politike i programe koji će doprineti ispunjavanju smernica i povećanju kvaliteta vazduha u gradovima.
HEAL predvodi ovu kampanju u Evropi i u Srbiji sa ciljem promovisanja praktičnih rešenja i realizovanja bitnih promena u politikama na nivou gradova, koji će upravljati jasnim, globalnim trendom smanjenja zagađenja vazduha u urbanim područjima do 2030.
„Zagađenom vazduhu na celom Balkanu potrebna je hitna pažnja i preduzimanje akcije za dobrobit i zaštitu javnog zdravlja. Više od 10.000 osoba u Srbiji godišnje prevremeno umire zbog izloženosti suspendovanim česticama i ozonu.“ kaže Vlatka Matković Puljić, savetnica za zdravlje i životnu sredinu za region Balkana iz Udruženja za zdravlje i okolinu (HEAL) sa sedištem u Briselu, u Belgiji. „Imamo rešenja – kao što je zamena uglja obnovljivim izvorima energije. Izazov je da se stvori politička volja da se ona primeni radi boljeg zdravlja.”
Samo proizvodnja električne energije iz uglja u Srbiji zaslužno je za 3.366 prevremenih smrti. Drugačija rešenja, kao npr. alternativna pogonska goriva za transport, preusmeravanje tereta na vozove, obezbeđivanje čistijih goriva za grejanje domova, kao i bolja infrastruktura i urbano planiranje za podršku aktivnim politikama u oblasti saobraćaja, istovremeno će poboljšati zdravlje ljudi i smanjiti globalno zagrevanje.
mr sc.med. Branislava Matić iz Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” ističe „Nažalost, iz godine u godinu dostupnost podataka iz sistema za monitoring i kvalitet podataka je sve lošija, a vazduh u urbanim sredinama kao što je Beograd ostaje prezagađen što znači opasan po javno zdravlje.“ Dr. Matić dodaje kako „je potrebna hitna akcija svih struktura i donosioca odluka u rešavanju problema lošeg kvaliteta vazduha.“
HEAL apeluje na obezbeđivanje boljeg kvaliteta vazduha zajedno sa Institutom za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”i Komitetom za međunarodnu saradnju studenata medicine – Srbija (IFMSASerbia) te poziva na akciju koja će doprineti boljem kvalitetu vazduha.
Globalna kampanja „Skini masku mome gradu“ pokrenuta je i u nekoliko evropskih gradova – u Beogradu, Srbija, u Varšavi, Poljska, u Adani, Istanbulu i Iskenderunu, Turska; i u Londonu od strane Saveza za zaštitu zdravlja od klimatskih promena Velike Britanije (eng. UK Health Alliance for Climate Change). U kampanju su uključeni i Solt Lejk Siti, SAD; Čenej i Ahmedabad, Indija; Sao Paolo, Brazil; i Emalahleni, Južnoafrička Republika.
Čistiji vazduh sačuvaće živote, poboljšati zdravlje i dati ogroman doprinos smanjenju efekta staklene bašte, što je neophodno da da bi se svet sačuvao od kriza usled klimatskih promena.